Tasarımın yıldızları, Milano’yu aydınlatacak

mutfak tezgahı

mutfak tezgahı

Tasarım dünyasının fenomeni haline gelen, 8-14 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek Milano Tasarım Haftası’nda Türk doğaltaşının eşsiz hikayesi gündeme gelecek.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) sahipliğinde organize edilen ve Türk tasarımfirması Demirden Design’ın küratörlüğünü üstlendiği Türkiye’yle ilgili özel bir sergidüzenlenecek. İlki geçtiğimiz sene hayata geçirilen “Ve Mermer Dedi ki: Yol Seni Değiştirir” sergisi, bu sene de Zona Tortona Superstudio Piu ArtGarden’da 900 m2’lik alanda “Işıkla Yıkanmak” adıyla tasarım severlerle buluşacak.

Farklı disiplinlerden gelen 6 tasarımcı ve mimarın, 4 bin yıllık bir geleneğin parçası “mermer”i konu edindiği çalışmalar, Türkiye topraklarında yer alan kültürü, tarihi ve mitleri çağdaş tasarımlarla buluşturarak zıtlıkların bütünleyicisi oluyor. Sergide mermeri, mimari açıdan, Massimiliano-Doriana Fuksas (İtalya), Melkan Gürsel – Murat Tabanlıoğlu (Türkiye), Alişan Çırakoğlu (Türkiye), endüstriyel tasarım odaklı Mathieu Lehanneur (Fransa), moda tasarımcısı rolüyle Dice Kayek (Türkiye) ve sanatçı-tasarımcı Arik Levy (Fransa) ele alacak.
“Işıkla Yıkanmak” sergisinde, mermer, su ve ışığa odaklanarak, temizlik, saflık ve arınma gibi kavramları ifade etmek için ideal bir kombinasyon ortaya çıkartacak. Mermer, bu birliktelik içerisinde kendini pürüzsüz, parlak, ideal yüzeyiyle konumlandırırken, bu elementler tarafından dokunulduğu zaman tüm ihtişamı ve güzelliğiyle de var olacak.
Limitsiz potansiyeli olan mermerin ana malzeme olduğu çalışmalar, anıların, rüyaların, hayal gücünün ve efsanelerin geçmişten günümüze tükenmez bir kaynağı olarak hayata geçirilecek. Türk üretimciler ve atölyeler tarafından yapılacak çalışmalar, bir kolyenin taneleri gibi ahşap bir yol üzerinde birleştirilecek.
Sergi, mermerin ve doğal taşların dokunma ve görme hissine yönelik karakterini açığa çıkararak ziyaretçileri maneviyatla buluşturacak zihinsel bir yolculuğa davet edecek. Mermer, Türkiye topraklarında en önemli sanat ve mimari yapıtların temel malzemesi olurken, klasikten antikBizans’a, Osmanlı’dan ve modern dönemlere, medeniyetlerin zamanın tahribatından etkilenmeden birincil tanıklığını sürdürmektedir.
Milano Tasarım Haftası Hakkında: 
Geçtiğimiz sene Milano Tasarım Haftası’nın en ilgi çeken alanlarından biri olan ‘Ve Mermer Dedi ki: Yol Seni Değiştirir” sergisinin başarısının ardından, ikinci kez Fuorisalone kapsamında Milano’da yer alacak. Yeni alt başlığı “Işıkla Yıkanmak” olan sergi, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) sahipliğinde organize ediliyor, küratörlüğünü ise Türk tasarım firması Demirden Design üstleniyor.
Geçtiğimiz seneki sergiye, aralarında Werner Aisslinger, Emre Arolat, Birsel + Seck, El Ultimo Grito, Alfredo Häberli, Richard Hutten, James Irvine ve Can Yalman’ın bulunduğu tasarımcı, mimarlar katılmış, iç yolculukta ortaya çıkan ve o süre zarfında hissedilen duyguları yansıtmıştı.
Sergi Sahibi: İstanbul Maden İhracatçıları Birliği 
4 bin yıllık mermer üretimi geçmişiyle dünyadaki en eski üreticilerden biri olan ülkemiz, markaolmuş birçok doğal taşı ile dünyanın gözünü kamaştırıyor. Türkiye, dünya madenciliğinde 132 ülke arasında üretim değeri itibariyle 28’nci, maden çeşitliliği itibariyle ise 10’uncu sırada yer alıyor. Ayrıca 120 renk ve desende eşsiz bir mermer zenginliği ile bu alandaki ihracatın da bir numaralı ülkesi konumunda.
“Bathing in Light” (Işıkla Yıkanmak) adlı sergi, Türk doğal taş sanayisinin vizyonunu, tasarımı kullanma yetkinliğini ve ülkemiz mermerlerinin güzelliğini dünyaya tanıtmayı hedefleyen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) sahipliğinde gerçekleşiyor. Temel amacı; Türk maden ve doğal taşlarının mevcut ve hedef pazarlarda tanıtımın sağlanmasına, imajının geliştirilmesine ve ihracatpotansiyelinin arttırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunarak sektörün gelişimine katkı sağlamak olan İMİB’in 2012 yılı itibariyle 2 bin 335 üyesi bulunuyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) maden ve doğaltaş sektöründe ihracatla ilgili tüm faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulan ve kar amacı gütmeyen profesyonel bir kuruluştur.
Serginin Küratörü: Demirden Design
Serginin küratörlüğünü, kurumsal kimlik ve mekan tasarımını yapan İstanbullu tasarım stüdyosu Demirden Design; Mehtap Obuz, Demir Obuz ve Sema Obuz isimli tasarımcı üç kardeş tarafından 1994 yılında kuruldu. Demirden Design; grafik tasarım, ürün tasarımı, etkinlik tasarımı, marka iletişimleri ve sergi tasarımı alanlarında çok sayıda uluslararası ödül aldı. Demirden Design’ın yaratıcısı olduğu masaüstü ürünleri, mobilya ve aksesuar markası ilio ise, tasarım otoriteleri ve iş dünyası tarafından öncü ürünlerin markası olarak tanımlanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: