Maden Sektörüne KrizdenÇevreci Engeli

Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyesi ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, çevrecilerin başvurusuyla Anayasa Mahkemesi’nin 3123 sayılı Maden Kanunu’nun 7. maddesini iptal etmesinden dolayı ihracatlarında gerileme olduğunu söyledi.

mutfak tezgahı

mutfak tezgahı

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği, Doğaltaş Sektörü Strateji Geliştirme Toplantısı Denizli Colossae Otel’de yapıldı. Toplantıda ele alınan konuların ilgili bakanlar ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletileceğini ifade eden Erdinç, 2 yıldır devam eden küresel ekonomik kriz nedeniyle maden sektörünün ciddi sorunlarla mücadele ettiğini belirti.

Anayasa Mahkemesi’nin yaklaşık yıl önce Maden Kanunu’nun 7. maddesini iptal etmesinin sektörü zor durumda bıraktığını anlatan Erdinç, “Bizi yoğun bir şekilde üzen ve engelleyen 3123 sayılı maden kanunun 7. maddesinin iptal edilmesidir. Bir yıl önce Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itiraz ile bu kanun durdurulmuş, hükümete 1 yıl süre verilmişti. Önümüzde 5 ay daha var. Hükümetimize teşekkür ediyoruz. Çıkardıkları kararname ile bizi 4-5 ay rahatlattılar. Fakat yeniden çevrecilerin itirazı ile bu kararname de durduruldu. Yeni arama ruhsatı alamıyoruz. İşletme ruhsatlarının yenilenmesi geldi, ocaklarımızın işletme ruhsatlarını yenileyemiyoruz. Kanundaki bu yürütmeyi durdurmadan dolayı ihracatımızda bir gerileme oldu.” diye konuştu.

Maden sektörünün Türkiye ekonomisine 28 milyar dolar civarında katkısının olduğunu belirten Erdinç, Maden Kanunu’ndaki değişikliğin meclisten çıkarılamaması sebebiyle ülke ekonomisine milyarlarca dolarlık zarar gördüğünü vurguladı.

Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Onur da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, enerji kısmına büyük önem verdiğini, ancak tabii kaynaklar kısmını fazla önemsemediğini iddia etti. Onur, “Bakanlık, madencinin tam olarak yanında değildir. Yanında olsaydı, kanun iptal edildikten sonra bir an önce çalışmayı yapar meclise getirir ve yeni hali ile çıkarırdı. Türkiye’de üretime ve istihdama büyük katkı sağladığımıza inanıyoruz. Krizleri aşmanın en önemli yolu da üretim ve istihdam sağlamaktır.” şeklinde konuştu.

Mutfak tezgahınızın ham maddesi olan doğal taş haberlerini sizinle buluşturmaya devam ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: