Küresel Kriz ve Başarı

Dünya çapında yaşanan ekonomik krizde çoğu işletmenin imalatta küçülmeyi tercih etmesine rağmen, Burdur’un en büyük doğal taş fabrikalarından Aytaş Akın A.Ş., üretimini ikiye katladı.

mutfak tezgahı

mutfak tezgahı

Şirket sahibi Ercan Akın, bu büyümeyi 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirdiğini ifade ederek, “Fabrikanın kapasitesini yeni yatırımlarımızla ikiye katladık ve 2 haftadır deneme üretimlerini yaptığımız katma değeri yüksek olan bir ürün elde ettik. İtalyan montörler nezaretinde deneme üretimimiz devam ediyor. Pazarla ilgili alt yapımızı zaten daha önceden oluşturmuştuk. Mermer sektöründe daha da iyi noktalara geleceğimize inanıyorum.” dedi.

“2009’dan 2010’a çok güçlü geçtik.” diyen Akın, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kılıçlarımızı biledik, 2010 yılında sektörde savaşımızı vermeye devam edeceğiz. 2009 yılında başladığımız ve toplam 3,5 milyon dolar olacak yatırımımızı tamamlayacağız. Makinelerimizi sektörün en iyisi olan İtalya’dan satın aldık. İyi mamul üretebilmek için en kaliteli makineleri tercih ettik.” diye konuştu.

Öğretmenlikten işadamlığının zirvesine çıkan Ercan Akın 2009 yılında yaklaşık 10 milyon TL’lik cirolarının yüzde 80’nini Suudi Arabistan, Dubai, Çin, Güney Kore olmak üzere 20 civarında ülkeye ihraç ettiklerini belirtti.

Akın, en büyük idealinin sıfır sermaye ile öğretmenlikten iş hayatına atılarak, hile yapmadan iş yaparak bir insanın hangi noktalara çıkabileceğini ispatlamak olduğunu belirtti. Akın, “Amacım örnek bir iş adamı olabilmekti. Bunu gerçekleştirdiğim için çok mutluyum.” ifadesini kullandı.

“FEN LİSESİ EN BÜYÜK İDEALİMDİ”

İşadamlığında başarıya ulaşmış birisi olarak en büyük amaçlarından birisinin de Burdur’a uzun vadede kalıcı bir eser bırakabilmek olduğunu ifade eden Akın, “Bu da önceden öğretmenlik yapmış bir işadamı olarak büyük bir hayır işi olan okul yaptırmaktı. Öğrenci velisi olarak Burdur’da fen lisesi eksikliğini yaşamış birisiyim. Eğitim kökenli bir işadamı olarak yaptıracağım okulun fen lisesi olması en büyük arzularımdan birisi idi.” şeklinde konuştu.

Bu yıl Burdur için fen lisesi izninin alındığını hatırlatan Ercan Akın, okulun yapılacağı arsa yerinin netleşmesinden sonra protokol imzalanacağını belirtti.

Akın sözlerini şöyle tamamladı: “Yer konusu netleştikten sonra hayırlısıyla temelimizi atacağız. Fen Lisesi’ni temel attıktan sonra 2 yıllık bir sürede tamamlayacağız. Bunun diğer işadamlarına örnek olmasını diliyorum. İlimizdeki başarı grafiği seviyesini daha da yükseğe çıkarırsak, ilimizden daha büyük işadamları ve devlet adamları çıkarırsak bu da bizim en büyük gururumuz olur.”

Mutfak tezgahınızın ham maddesi olan doğal taş haberlerini sizinle buluşturmaya devam ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: