Hayaller Gerçek Oluyor

ımutfak tezgahi

ımutfak tezgahi

Microsoft, HP ve Disney işbirliğiyle hayata geçirilen İnovasyonlar Hayal Evi Kaliforniya’daki Disneyland’da ziyarete açıldı. Eğlence parkının Yarın Diyarı bölümünde yer alan evde dokunmatik ekran, otomatik kişi tanıma ve kablosuz ağ gibi mevcut ya da patent bekleyen teknolojiler sergileniyor.

İnovasyonlar Hayal Evi iletişim teknolojilerindeki son yenilikleri içinde barındırıyor. Düzenli olarak gerçekleştirilen turlarda evin hayali sakinleri Elias ailesi ziyaretçileri oda oda dolaştırarak günlük hayatlarında kullandıkları teknolojileri tanıtıyor. Turun başlangıcında evin sakinleri kapıya geldiklerinde bilgisayar sistemi, köpek dahil, ailenin her ferdini tanıyıp selamlıyor. Sistem eve giren kişileri tanımladıktan sonra her odayı kullanıcısının daha önceden belirlediği tercihlere göre otomatik olarak ayarlıyor. Duvardaki sayısal çerçeveden, çalan müziğe ve oda sıcaklığına kadar her şey o odanın sahibinin tercihlerine uygun halde hazır bekliyor. Evde kitaplar bile elektronik ortamda tutuluyor ve içerikler sayısal kütüphaneden görüntüleniyor.

Evde sadece teknolojik gelişmeler değil Disney hayal gücünün yansımaları da dikkat çekiyor. Örneğin; mutfaktaki sanal mesaj tahtası evin annesini çocuklarının programından haberdar ediyor. Kablosuz bağlantı tüm ev aletlerinin birbiriyle haberleşmesini sağlıyor. Böylece kullanıcıların mutfaktaki eksikleri belirleyip alışveriş listesi çıkarmasına gerek kalmıyor. Mutfak tezgahı görevi gören yüzey üzerine konan malzemeleri algılayarak onlarla hazırlanabilecek mönü tavsiyesinde bulunuyor. Microsoft’un Surface teknolojisini kullanan dokunmatik ekranlı yemek masası aile üyelerinin cep telefonlarındaki içeriği görüntüleyebildiği gibi bu içerikleri paylaşmalarına da olanak sunuyor. Oturma odasında tam teşekküllü bir ev sinema sistemi yer alıyor. Evin erkek çocuğunun odasında, çevresel ses, görüntü ve aydınlatma etkileri ile eğlence parkının etkileşimli Peter Pan bölümünün bir benzeri canlandırılabiliyor. Evin kızının odasındaki ‘sihirli’ ayna ise kullanıcının birkaç parmak hareketiyle gardrobundaki tüm giysileri deneyebilmesini veya farklı saç stillerini görebilmesini sağlıyor. Sihirli ayna ve akıllı mutfak tezgahı Microsoft prototip laboratuvarında hazırlanmışlar. Elias ailesi günlük hayatlarında  Microsoft’un geliştirdiği Windows Mobile, Media Centre ve Xbox 360 gibi çözümlerin yanı sıra HP’nin Voodoo oyun motoru, iPaq akıllı telefon ve TouchSmart masaüstü bilgisayardan yararlanıyor.

Mutfak tezgahınızın ham maddesi olan doğal taş haberlerini sizinle buluşturmaya devam ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: