Elektrik Faciası

mutfak tezgahı

mutfak tezgahı

Türkiye’deki mermer fabrikaları birer birer kapanıyor. Bakan Yıldız, bunun nedeni olarak Çin kökenli firmaları gösterirken, sektör temsilcileri artan enerji maliyetleri nedeniyle zora düştüklerini belirtti.

Türk mermeri kötü günler yaşıyor. Son bir yılda mermer işleyen fabrikalarda çalışan 30 bin kişi işsiz kaldı. Envanter olmadığı için kapanan firma sayısı bilinmiyor.

Ancak sektör temsilcileri bu rakamın yüzlerce olduğu noktasında birleşiyor. Yaşanan sıkıntı için birçok neden ortaya atılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a göre sorun Çinli firmalar. Ancak Yıldız’ın, “Çin kökenli firmalar Türkiye’den düşük fiyata blok mermer alıp, işleyerek yeniden Türkiye’ye satıyor. Türkiye’deki mermer fabrikalarının kapanmasına neden oluyor” şeklindeki açıklaması sektörden destek bulmadı.

Bakan’ın yanlış bilgilendirildiğini söyleyen sektör temsilcileri, Çin’in Türkiye’yi baltalamadığını aksine en önemli ihracat pazarı olarak Türk mermer sektörünü ayakta tuttuğunu kaydettiler. Sektördeki sıkıntının temelinde Türkiye’deki yüksek enerji fiyatlarının yattığını söyleyen mermerciler, bu nedenleri kendilerini Çin’in değil, yüksek elektrik fiyatlarının çarptığını kaydettiler. Sıkıntıdan çıkış için, enerji maliyetleri ve vergiler konusunda teşvik isteyen doğaltaş sektörü bunun yanında kamu yatırımlarında Türk doğaltaşı kullanılması şartı getirilmesini talep ediyor.

Mutfak tezgahınızın ham maddesi olan doğal taş haberlerini sizinle buluşturmaya devam ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: