Dünya Doğal Taş Ticareti

mutfak tezgahı

mutfak tezgahı

Seçici piyasalar ve kaliteli ürünlerdeki uluslararası rekabet, geleneksel ülkeler olan İtalya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan dışında son iki yıldır önemli gelişmeler gösterenTürkiye, Hindistan ve Çin arasında da yaşanmıştır. Dünya doğal taş üretimindeki arz fazlalığı fiyatların düşmesine neden olmuştur. Özellikle Çin’de maliyet faktörü gözetilmeden gerçekleştirilen üretim artışı tüm dünyayı etkilemiştir.

2007 yılında dünya doğal taş ihracatı bir önceki yıla göre % 9 artarak 14 milyar dolara ulaşmıştır. Bu değerin yaklaşık 2,6 milyar doları ham blok taş ihracatına, 11,3 milyar doları ise işlenmiş ürünlere aittir. İtalya, İspanya, Çin, Hindistan, Türkiye, Portekiz ve Brezilya her iki ürün grubunda da önemli ihracatçı ülkeler olmuştur. 2007 yılında dünya ham blok mermer ürün ihracatında Türkiye toplam ihracatın %20,5’ini gerçekleştirerek ilk sırada yer alırken; İspanya %20,1’lik ihracatla ikinci sırada yer almıştır. İspanya’yı sırasıyla İtalya, Mısır ve İran izlemiştir. Dünya işlenmiş doğal taş ihracatında ise ilk üç sırayı Çin (%30), İtalya(%20,8), Türkiye(%8) paylaşmıştır. Hindistan, Brezilya, İspanya ve Portekiz diğer önemli ihracatçı ülkeler olmuştur.

Dünya doğal taş ithalatı ise 2007 yılında 16 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu değerin 4,7 milyar doları ham blok taş ithalatına, 11,2 milyar doları ise işlenmiş ürün ithalatına aittir. Önemli ithalatçı ülkeler hamblok taş ithalatında Çin, İtalya, İspanya, Hindistan ve Tayvan olmuştur. Dünya işlenmiş doğal taş ithalatı 2007 yılında %13’lük artış göstermiştir. Bu gruptaki en büyük alıcı %35’lik değerle ABD olurken; Japonya(%7,6), Kore(%7,3) ve Almanya(%4,6) diğer önemli alıcılar olmuştur.

Mutfak tezgahınızın ham maddesi olan doğal taş haberlerini sizinle buluşturmaya devam ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: