Doğal Taş Pazarında Dağıtım Kanalları

mutfak tezgahı

mutfak tezgahı

İthalatçılar/Toptancılar

Doğal taş sektörü açık bir pazar olarak tanımlanabilir, sektörde çalışan ithalatçı/ toptancılar birbirlerini tanımaktadır. Ürünleri (yarı işlenmiş veya işlenmiş ürünler) genellikle konteynır/kamyon yükü şeklinde stoklamaktadır. Üreticilere, distribütörlere, perakendecilere, müteahhitlere ve mimarlara paletlerde, kutularda veya dökme olarak satılmaktadır. Son zamanlarda müteahhitler hatta perakendeciler ve mimarlar tarafından doğrudan ithalat yapılsa da bu durum henüz sınırlıdır.

AB’de faaliyet gösteren bazı önemli ithalatçılar aşağıda verilmektedir.

• Antolini Luigi&C İtalya’da faaliyet gösteren büyük bir toptancı/üreticidir. Bu firma kendi ocaklarındaki üretimin yanında dünyanın çeşitli yerlerinden ham blok satın almakta ve bunları işleyerek yer kaplamaları, mutfak tezgahları vb. ürünler halinde dünyaya satmaktadır. Firma her çeşit ham bloğu dünyanın hemen bütün doğal taş üreticisi ülkelerinden satın almaktadır. İşlenmiş ürünleri satın almamaktadır.

• R.E.D. grubu önemli üretici ülkelerde yer alan 8 firma, birçok acente ve İtalya, İspanya, Fransa, Belçika ve Almanya’da bulunan 5 satış şirketinden oluşmaktadır. Grup ayrıca madencilik faaliyetlerine yatırım yapmakta ve üretici ülkelerden ham blok satın almaktadır.

• Hollanda’daki en büyük ithalatçı Natuursteen Holland B.V.’dir. Firma, granit, mermer, kayrak taşı, kuvars gibi ürünleri gelişmekte olan ülkelerden satın almaktadır. Ayrıca yarı işlenmiş ve işlenmiş ürünlerde de önemli bir ithalatçıdır. Firmanın yakın ilişki içinde olduğu ülkeler Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika’dır. Bütün Avrupalı ithalatçılar gibi söz konusu firma için de satın alma kararını etkileyen en önemli faktör fiyat/kalite oranıdır.

Distribütörler

AB pazarında ithalatçı/toptancıların da dağıtım yapması nedeniyle genellikle distribütör ile ithalatçı arasındaki farkı belirleyebilmek oldukça zordur. Distribütörler genellikle doğal taşı depolamakta, showroom veya satış temsilcileri aracılığıyla perakendecilere, taş üreticilerine ve müteahhitlere satış yapmaktadır. Distribütörlerin karşı karşıya olduğu en önemli sıkıntılar stok kontrolünün sağlanmasıdır. Buna ek olarak, doğru renkte, ebatta ve miktarda ürün stoklarında bulundurma gerekliliği distribütörler açısından sıkıntı yaratabilmektedir. AB’deki tedarikçilerin sayı olarak artması stok fiyatlarını da etkilemektedir. Buna rağmen, doğal taşın kalitesi fiyatları etkilemektedir. Pazara benzer renkte ve daha önce pek bilinmeyen yeni bir taşın girmesi fiyat konusunda rekabetin artmasına neden olmaktadır.

İşleme Sanayi İşleme sanayi yer kaplaması üreticilerinden duvar ustalarına kadar birçok orta ve büyük ölçekli firmayı kapsamaktadır. Karolar, mezar taşları, mutfak tezgahları gibi birçok farklı ürünü üretmektedirler. Güney Avrupa’da her küçük yerleşim biriminin geleneksel tarzda çalışan ortalama iki adet duvar ustası bulunurken, Kuzey Avrupa’da daha standart koşullar mevcuttur. Büyük firmalar, ham blokları kendileri ithal etmeyi tercih ederken, küçük firmalar ürünleri toptancı/ithalatçı ya da distribütörlerden almayı tercih etmektedirler. Sahip oldukları geçmiş ve makine parkına bağlı olarak İtalyan ve İspanyol firmalar en önemli ham blok ithalatçıları konumundadırlar.

Perakendeciler/ Nihai Kullanıcılar

Perakendeciler (bahçe dekorasyon merkezleri, yapı marketleri vb.), ve nihai kullanıcılar (müteahhitler, taşeronlar, duvar ustaları) ürün numunelerini genellikle toptancı/ithalatçı, distribütörlerden almakta ve zamanında teslimat gibi çeşitli hizmetlerden yararlanmaktadırlar. Bu durum onlara geniş bir ürün yelpazesine ulaşama konusunda yardımcı olmaktadır. Bu nedenle ülkemiz ihracatçıları bu pazar bölümü ile daha az karşı karşıya kalmaktadır. Buna ek olarak Avrupalı perakendecilerin doğal taş konusunda fazla talepleri de bulunmamaktadır.

Diğer taraftan artan rekabet nedeniyle bazı perakendeciler showroomlarında doğal taşları da sergilemeye başlamışlardır ve müşterilerinin isteklerine göre doğal taş bulundurmaya gayret etmektedirler. Şu anda bu eğilimin ihracatçılar açısından yarattığı fırsatlar sınırlıdır.

Mutfak tezgahınızın ham maddesi olan doğal taş haberlerini sizinle buluşturmaya devam ediyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: