Çin de Üretiliyor ama Türk malı

Denizli”nin önde gelen firmalarından Cinkaya Group’a bağlı Faber Mermer, Çin’de 30 milyon dolar yatırımla mermer fabrikası kurdu.

mutfak tezgahı

mutfak tezgahı

Firma blok mermerleri Türkiye’den gemiyle Çin’e gönderip plaka mermer haline dönüştürerek, Çin, ABD, Kanada ve içpazarda satıyor. Firma tüm nakliye, taşımacılık ve navlun giderlerine rağmen Çin’deki üretimini Denizli’deki üretiminden yüzde 20 daha ucuz maliyetle yapıyor. Firma Denizli’de 20 milyon dolar yatırımla kurduğu yeni fabrikasını da iki ay sonra faaliyete geçirecek.

Bünyesinde ‘Faber Mermer’, ‘Faber Otelcilik’, ‘Faber Turizm’, ‘Cinkaya İnşaat’, ‘Cinkaya Madencilik’, ‘Faber USA’, ‘Faber Kanada’, ‘Cinkaya Lojistik ve Cinkaya Petrol Turizm’ şirketlerini barındıran Cinkaya Grup, Çin’in Shamen kentinde Çinli ortaklarıyla 30 milyon dolara mermer fabrikası kurdu. 8 bin metrekare kapalı alana sahip ‘Faber China’ 600 çalışanıyla üretime başladı. Çin’de kurulan fabrikada Denizli’den ve Türkiye’den gemiyle gönderilen mermer bloklar, işlenerek plaka mermer haline getirilerek satışa sunuluyor. Çin’deki fabrikada işlenen bej, traverten ve doğaltaş mermerler bu ülkede kullanılmasının yanı sıra Kanada ve ABD’ye ihraç ediliyor. Hatta üretimin bir bölümü Türkiye’ye getirilerek satışa sunuluyor.

Cinkaya Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yasin Cinkaya, Faber China’nın genel müdürlüğünü kardeşi Yavuz Cinkaya’nın üstlendiğini söyledi. Cinyaka, global krizden özellikle ABD’deki mortgage krizi nedeniyle en çok etkilenen sektörlerin başında mermerin geldiğini belirterek, “Krize karşı önlem almak ve maliyetleri düşürmek için arayış içine girdik ve araştırmalarımız sonucu Çin’de fabrika kurmaya karar verdik. Shamen’deki fabrika yıllık 3 milyon metrekare kapasiteli” dedi.
Çin’de işçilik, enerji ve diğer maliyetlerin çok düşük olduğunu bu nedenle bu ülkeye yatırım yapma kararı verdiklerini söyleyen

Cinkaya, şöyle devam etti:

“Konteyner başına 500 dolara yakın navlun ödememize, mermer blokların ocaktan gemiye nakli, gemiyle Çin’e götürme, Çin’den limana getirme ve tekrar pazara gemiyle götürme masraflarına rağmen maliyetimiz Denizli’deki maliyetlerimize göre yüzde 20 düştü. Hatta Çin’de işlenip Türkiye’ye getirdiğimiz mermer plakaları bile buradan daha ucuza mal ediyoruz. Rekabet için maliyeti düşürmemiz gerekiyordu ve Çin’e fabrika kurarak 20 dolara yaklaşan metrekare maliyetini 15-16 dolara düşürdük.”

Yasin Cinkaya, üretim maliyetlerini düşürmek için Denizli’de de Kocabaş Beldesi Ballık Boğazı Mevkii’ndeki mermer ocaklarının bulunduğu bölgeye fabrika yaptıklarını söyledi. 20 milyon dolar maliyetle kurulacak fabrikanın şubat yada mart ayında faaliyete geçeceğini belirten Cinkaya, şunları söyledi:

“Bu fabrikamızda da bölgedeki altı ocağımızdan çıkan mermer atıklarını değerlendireceğiz. Yılda ocaklardan çıkan mermer atıklar için 6 milyon dolar harfiyat harcaması yapıyoruz. Mermerlerin fabrikaya nakli için yaklaşık 2 milyon dolar harcıyoruz. Burada ocaktaki mermer atıklarını değerlendirerek yerinde mozaik mermer, mermer süs eşyaları, biblolar üreteceğiz. Böylece hem atık mermerleri değerlendirip ekonomiye kazandıracağız, hem de atık mermerlerin yarattığı çevre kirliliğinin önüne geçeceğiz.”

Mutfak tezgahınızın ham maddesi olan doğal taş haberlerini sizinle buluşturmaya devam ediyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: