Bu sektörde iş çok işçi yok!

mutfak tezgahı

mutfak tezgahı

Ege Maden İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, ”Türkiye’de yüzde 8 işsizlik var diye biliniyor. Ne yazık ki Türkiye’de iş beğenmezlik var. Mermer sektörüne işçi bulmakta zorlanıyoruz” dedi.

Erdinç, kentteki bir otelde Burdur Ticaret Borsası tarafından mermer sektöründeki sorunlar ve gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin doğaltaş mermer ihracatını en fazla Çin’e yaptığını bildirdi.

     Çin’de mermer üretim maliyetlerinin her geçen gün artması dolayısıyla ileriki zamanlarda Çin’e işlenmiş mermer ihracatına da başlayacaklarını ifade eden Erdinç, ”Son yıllarda HindistanTürkiye için önemli bir pazar haline geldi. Hindistan, mermerciler için en az Çin kadar muazzam bir pazar olacak. Çünkü son zamanlarda artan talepleri var. Güzel ve iyi taş alıyorlar” diye konuştu.
Mermer sektöründe işçi sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Erdinç, ”Türkiye’de yüzde 8 işsizlik var deniliyor. Maalesef Türkiye’de iş beğenmemezlik var. Mermer sektöründe işçi bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Son 2 yıldır işçi bulamamaktan dolayı üretim randımanında yüzde 30 düşüş oldu. İşçi sorununun muhakkak çözülmesi lazım” diye konuştu.

     Ege Maden İhracatçılar Birliği Denetleme Kurulu Üyesi Ali Gür ise Burdur’da mermerciliğin en önemli sektörlerin başında geldiğini dile getirerek, önümüzdeki dönemde özellikle Çin ve Hindistan’ın maden taleplerinin artacağını kaydetti.
     AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Türkiye’de çok güzel bir ortam olduğunu ifade ederek, ”Bu durum ekonomideki istikrar ve güvenden kaynaklanıyor. Ülkemizde böyle bir istikrar ortamı olmasaydı bunları düşünemiyor olacaktık” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: