Blok mermer ihracatında kaygılı artış!

mutfak tezgahı

mutfak tezgahı

Dünyada doğal taş rezervlerinin yüzde 40’ına sahip olduğu tahmin edilen Türkiye’de kriz döneminde toplam mermer ve traverten ihracatı gerilemesine rağmen, ham blok ihracatında Çin ve Hindistan pazarlarına yapılan satışlar artmaya devam ediyor. Türkiye’den daha düşük girdilerle taş işleyen bu ülkelerin uluslararası pazarda nihai ürünlerde Türk firmalarına karşı avantajlı konuma geçtiği ifade ediliyor.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’nin Ocak-Temmuz döneminde toplam mermer ve traverten ihracatı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 düşüşle 775 milyon dolar oldu. Mermerde en yüksek katma değerin sağlandığı işlenmiş ürünlerde ihracat yüzde 34 gerileyerek 330 milyon dolar oldu. İşlenmiş ürünlerde en büyük pazar konumundaki ABD’ye yapılan ihracat ise yüzde 51 geriledi. Maden ihracatçılarının kriz sonrası petrol üreticisi ülkelere yönelme politikası da sonuç verdi. İşlenmiş mermerde Suudi Arabistan, Irak, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan en fazla ihracat yapılan ülkeler arasına girdi. Mermer ve traverten ihracatında yarı işlenmiş ürünler ve en düşük katma değere sahip ham bloktaysa Çin ve Hindistan’a yapılan ihracat artmaya devam etti. Çin’e yapılan blok mermer ve traverten ihracatı miktar bazında yüzde 12 artarken, değer bazında yüzde 9 düşüş yaşandı. Hindistan’a yapılan blok ihracatı ise 8 aylık dilimde yüzde 31 oranında arttı. Bu dönemde ham blok ihracatı işlenmiş mermer ve traverten ihracatının yarısına ulaştı. Türkiye’den aldığı ham bloğu ülkesindeki düşük enerji ve işçilik maliyetiyle daha düşük fiyata işleyen Çinli firmaların nihai ürünlerde Türk firmalarından daha düşük fiyat verdiği belirtildi. Sektör yetkilileri özellikle Körfez ülkeleri pazarında Türk firmalarının Çin ve Hintli firmalar karşısında zorlandığını belirtti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ege Maden İhracatçı Birlikleri Başkanı Arslan Erdinç, blok ihracatının artmasına rağmen Türkiye’nin “Çin’e ham blok ihracatı yapmayalım” deme gibi bir şansının olmadığını, kriz sonrası sektörün bu ihracatla ayakta durabildiğini söyledi. Türkiye’nin katma değerini artırabilmesi için işlenmiş ürün ihracatına ağırlık vermesi gerektiğini, bunun için de girdilerini düşürmesi gerektiğini dile getiren Erdinç, bunu yıllardır dile getirmelerine rağmen madencilik sektörünün en büyük girdileri olan akaryakıt ve elektrik giderlerinde artışın devam ettiğini ifade etti.

“Bu şartlarda bitmiş ürünlerde Çinli, Hindistanlı firmalarla rekabet etmemiz mümkün değil. Hatta son dönemde Mısır, Peru, Brezilya gibi yeni rakip ülkeler karşımıza çıktı” diyen Erdinç, sektörün kriz döneminde ihracatını yüzde 20 azaltmasına rağmen istihdamın yüzde 50’ye yakın oranda azaldığını tahmin ettiklerini dile getirdi. Sektörde nihai ürün üreten fabrikaların elektrik giderlerinin çok yüksek olduğunu kaydeden

Erdinç, şöyle konuştu:
“Türkiye’nin uğradığı bu ihracat kaybının önüne geçmek için işlenmiş ürün ihracatının teşvik edilmesi gerekiyor. Enerji konusunda destek verilmesi yönündeki taleplerimize hükümetten destek bulamadık. Ancak nihai ürünlerden metrekare başına uygulanmak üzere muhtasar şeklinde bir ihracat desteği sağlanabilir. Aksi taktirde bu ekonomik koşullarla işlenmiş ihracat gerilemeye devam edecek, bunun yerini ham blok ihracatı alacaktır. Bu konuda zaman geçirmeden bir düzenleme yapılması gerekiyor.”

Erdinç, mermer ve travertenin kriz sonrasında hızla büyüyecek sektörler arasında yer aldığını, ihracat pazarlarında kriz kaynaklı duraklamanın 2010 yılından itibaren sona ermesini beklediklerini kaydetti.

ABD’de Türk taşlarının modasının geçmediğini, antibakteriyel ve doğal özellikleriyle bu ülkedeki tüketicilerin Türk taşlarını tercih ettiğini dile getiren Erdinç, kriz sürecinde bu ülkedeki duraklamayı Irak, Suriye ve Azerbaycan gibi yakın ülkelere yapılan ihracatla aşmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Mutfak tezgahınızın ham maddesi olan doğal taş haberlerini sizinle buluşturmaya devam ediyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: